portfolio web templates

Prečo FCHPT?

Ako členovia spolku CHEM sme si pripravili video, počas dištančnej formy štúdia, na CHEMSHOW, v ktorom sa môžeš dozvedieť, ako sme vnímali obdobie mimo školy a čo si myslíme o FCHPT ako škole. Taktiež tam môžete nájsť, čo by sme chceli odkázať budúcim uchádzačom.

ÚPRIMNÁ SPOVEĎ ŠTUDENTOV FCHPT

Odkedy som bola malé dievčatko, tak som chcela vo svojom živote spraviť niečo, čím by som zmenila alebo aspoň pomohla svetu, aby sa stal lepším. Na strednej škole som začala mať rada chémiu, zo začiatku som netušila, že sa rozhodnem pre štúdium chemického odboru, ale pri výbere vysokých škôl ma zaujala práve FCHPT, páčilo sa mi, že na fakulte pôsobí mnoho odborníkov a prepájajú študentov s praxou.
Teraz, po niekoľkých rokoch na FCHPT, môžem povedať, že neľutujem, že som sa rozhodla práve pre našu fakultu. Veľa vecí som sa naučila nielen z odborného hľadiska, no aj o sebe. FCHPT mi v istom smere pomohla dospieť, spoznala som mnoho nových ľudí, našla som si nových priateľov, záľuby a zistila som, čomu sa chcem v budúcnosti venovať.    

Techniku som si nevybral ja, technika si vybrala mňa. Už na gymnáziu ma bavila chémia, hlavne rôzne experimenty. Keď som si vyberal medzi jednotlivými vysokými školami, každá mala svoje plusy, ako aj mínusy. No dnes, ako študent FCHPT si môžem naozaj povedať, že som sa rozhodol správne. Táto fakulta mi ponúkla nielen široký záber vedomostí z rôznych oblastí chemických či technických predmetov, ale taktiež mi dala možnosť vyskúšať si jednotlivé prístroje a zariadenia, vďaka čomu som si mohol otestovať svoje zručnosti v praxi. Ako študent odboru AIM mám, okrem samotnej chémie, prístup aj do sveta informačných technológií a manažmentu. Kto chce nadobudnúť vzdelanie a skúsenosti, využiteľné kdekoľvek na svete, FCHPT je škola, ktorá  ich rada ponúkne.

FCHPT som si zvolil na základe odporúčaní od mojich kamarátov. Študujem odbor AIMCHP, ktorý má obrovskú výhodu, v tom, že je širokosprektrálny. Kombinuje také oblasti, ako chemické inžiniestvo, strojárstvo, IT alebo manažérstvo.
Okrem povinných predmetov je možnosť si vyberať aj z povinne voliteľných predmetov, a tým sa učiť to, čo ťa najviac baví. Presne pre tieto dôvody si myslím, že tento odbor je jeden z najlepších na fakulte.
Pamätám si, že jeden z profesorov, z ústavu chemického inzinierstva, prišiel k nám na gymnázium predstaviť školu. Vysvetľoval, že na túto školu potrebujeme len logiku a chuť sa učiť.
Po troch rokoch na fakulte môžem tvrdiť, že mal pravdu. Ak si technicky zameraný človek, ktorý sa nechce dlhé texty učiť, ale radšej rozumieť súvislostiam, tak ti určite túto školu odporúčam.

Keďže som chcela ísť na medicínu, FCHPT nebola mojou prvou voľbou, skôr záchrannou sieťou. Na medicínu som sa nedostala, a tak som sa rozhodla, že ten rok prečkám na FCHPT. Moje myšlienky boli jasné: zlepším sa v chémii, poriadne sa naučím tie hrubé knihy a pôjdem na medicínu. Okrem toho som si hovorila, že veď ja neznášam matematiku a absolútne nie som technický typ. No, čo čert nechcel, asi po dvoch týždňoch som zmenila názor na svoje životné smerovanie. Táto fakulta ma tak nejako stiahla a ja som zistila, že tú matematiku mám radšej ako chémiu! A tak to tu ťahám už piaty rok. Aktuálne som v poslednom ročníku a zvažujem doktorandúru.
Ak sa pýtaš, aká je naša fakulta? Odpoveď je rozhodne náročná, donúti vás prekročiť svoje limity a hranice, strávite veľa času nad knihami, dokonca si možno občas aj poplačete. Ja však vždy hovorím: bez práce nie sú koláče, v živote nedostanete nič zadarmo. FCHPT vás naučí systému, samostatnosti a hlavne vytrvalosti. Za tie roky, strávené na fakulte, sa zo mňa vyformovala odhodlaná osoba, ktorú len tak niečo neprekvapí a berie každú výzvu. Okrem toho získate veľké množstvo vedomostí, stretnete sa s najrôznejšími vyučujúcimi, ktorí sú často úžasní (nájdu sa aj výnimky) a budete mať zážitky v laboratórií. Naša fakulta vo veľkom podporuje aj Erasmus, máte na výber celú Európu a poviem vám, že to stojí za to. No, a v neposlednom rade, treba myslieť na skvelé uplatnenie absolventov FCHPT. Takže, aby som to zosumarizovala. Naša fakulta je náročná, ale rozhodne nie strašidelná. Treba sa poctivo učiť a zvládnete to ľavou zadnou! Ja by som na ňu išla aj druhý raz.
Moje rady:
1. Poctivo sa učiť!
2. Ak máte problém, nerozumiete učivu, choďte za učiteľom a nechajte si to vysvetliť. Všetci majú konzultácie.
3. Na skúškach buď pokorný, nikdy nie drzý na učiteľa!
4. Nemajte hlavu len v knihách, choďte aj von, zabavte sa, odreagujte sa, vyčistite si hlavu.
5. Nedávajte si na štvrtok ráno predmety, v stredy sa totiž na univerzitách chodí na párty! :D  

Keďže som ako maturantka ešte nemala celkom jasno v tom, ako by som sa chcela v budúcnosti zamestnať, snažila som sa vybrať si smer, v ktorom sa človek po vysokej škole uplatní. Pre FCHPT som sa rozhodla, pretože ma na strednej škole bavila chémia a od známych som počula, že ide o dobrú školu. Výhodou bol aj zrenovovaný internát za super cenu.
Štúdium nie je ľahké, ale dá sa zvládať, ak si človek plní povinnosti priebežne, čo je aj pri mnohých predmetoch vyžadované. Najviac ma bavia laboratórne cvičenia, ale niektorí učitelia vedia aj z prednášok a cvičení spraviť show. Doposiaľ som sa na FCHPT nestretla so žiadnym zlým učiteľom. Naopak, všetci sú veľmi milí a ochotní pomôcť. Oceňujem, že v porovnaní s inými školami, sa vo veľkom venujeme získavaniu zručností v laboratóriu, čo budeme rozhodne v budúcnosti potrebovať.
A v nekonečnom rade, FCHPT nie je iba o štúdiu, ale aj o zábave. Na FCHPT sa stále niečo deje.
Verím, že som si vybrala dobre. Štúdium na FCHPT by som odporučila každému, koho baví chémia a nebolí ho trochu sa učiť. 

Vybrala som si FCHPT hlavne preto, že na Slovensku chémiu je jednoznačne najlepšie študovať u nás. Veľa kvalitných vedcov, prác a vynálezov vyšlo práve z našej školy. Plus, nachádza sa v Bratislave, kde je veľa možností pre každého. Keby bola škola trošku modernejšia a dávala pozor na prepojenie cvičení a labákov, bola by top.
A síce nie je naša fakulta taká dokonalá, ako sa ukazuje v reklamách, dodala by som jednu vec, ktorá síce nie je dôvod, prečo som sem išla, ale čo som zistila až tu. A tým je to, že nech ľudia akokoľvek tvrdia, že na škole je veľká anonymita a nikto nepomôže, tu to neplatí. Mali sme mnoho učiteľov, ktorí boli ochotní vo voľnom čase niečo nám vysvetliť, aby sme tomu rozumeli. Oni nás totižto chceli aj niečo naučiť a nielen zastrašovať a chytať na hruškách.  

Kontakt 

Adresa:

Radlinského 2101/9, 812 37 Bratislava, Slovakia

E-mail:

predsednictvo@chemfchpt.sk

FOLLOW US!